Sinerģija starp zinātni, izglītību un kokrūpniecību

15. jūnijs, 2023

Raksts atrodams arī Forbes

Jebkura jauna risinājuma pamatā ir ne tikai ģeniāli radoša ideja, bet arī drosmīgas investīcijas, kā rezultātā jaunā pakalpojuma vai produkta pieejamību ierobežo finansiāls aspekts. Tajā pašā laikā, ja skatāmies nedaudz tālāk par rītdienu, ​​ekoloģiska vide un ilgtspējīga domāšana vairs nav izvēle – tā ir nepieciešamība. Pasaule, jo īpaši Eiropa, ir uzņēmusi zaļo kursu, kas vistiešākajā mērā skar arī ēku sektoru un pieprasa pārskatīt pašreizējos projektēšanas un būvniecības procesus, metodes, materiālu izvēli, ekspluatāciju un apsaimniekošanu.

Bet ir vēl trešais aspekts. Cilvēks. Lai radītu produktus, kas atbilst ne tikai ekoloģijas un ilgtspējas politikas doktrīnām, bet arī progresīvi domājošo cilvēku labsajūtas vajadzībām, zinātnes integrācija cilvēkam piemērotas dzīves telpas izstrādes procesā ir must have. No biznesa viedokļa, ņemot vērā mūsdienu tehnoloģiskās iespējas un esošās zināšanas, nav problēma uzražot energoefektīvu un ekoloģisku māju, kas atbilst noteiktajiem ilgtspējas rādītājiem. Taču vai šādā mājā būs pietiekami daudz dabiskās gaismas, kas ietekmē cilvēka veselību un labsajūtu? Vai gaisa kvalitātes rādītāji, kas ietekmē cilvēku fizioloģisko stāvokli, būs labākie iespējamie, un mājas iemītnieki pēc naktsmiera pamodīsies moži? Vai ēkas dizains, interjers, skats pa logu būs baudāms un patīkams konkrētajiem mājas iedzīvotājiem? Atbildes uz šiem jautājumiem sniedz zinātnieki, veicot arvien vairāk pētījumu šajā virzienā un pierādot, ka cilvēka labsajūtu tieši ietekmē telpa, kurā viņš uzturas.

Apkopojot pieredzi, ko Bono Group uzņēmumi ir ieguvuši, kokrūpniecības nozarē strādājot vairāk nekā desmit gadu, mēs vienā brīdī ļoti skaidri apzinājāmies, ka no kokmateriāla jārada produkts, kas ietver šo ilgtspējīgas domāšanas konceptu, lai dzīvotu labāk, veselīgāk un ar domu par to, kas ir tas, kas pēc mums paliek mūsu bērniem. Tīrība... Pēc pirmajiem mēģinājumiem apstiprināt mūsu izaicinošo vīziju, ka Bono Group varētu radīt ne tikai ilgtspējīgu, ekoloģisku un energoefektīvu, bet arī biofīlam dizainam un holistiskam dzīvesveidam atbilstošu koka ēku, mēs sākām sadarbību ar Vidzemes augstskolu un vēlāk arī ar Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūtu. Tehnoloģijas un zinātne ir tas, kas pievieno vērtību Latvijas koksnei. Tas no Latvijas prātiem rada eksporta produktu ar augstu pievienoto vērtību, dod darbu ražošanai, kā arī attīstībai un izpētei. Bono Group uzņēmumu grupa vēlas pievienot koksnei vērtību, ne tikai pārdodot kokmateriālus, bet radīt koka būvmateriālus, no kuriem radīt ilgtspējīgas ēkas. Pateicoties šim solim, sadarbībai ar zinātnes speciālistiem un izglītības nozares resursu pieejamībai, mēs kopīgi esam radījuši ne tikai nākotnes masīvkoka mājas konceptu, bet jau pirmo gatavo projektu, kas būs apskatāms ciematā Sunīši jau šā gada rudenī

Sinerģijas rezultātā starp zinātni un uzņēmējdarbību ir radīts ne tikai, tā teikt, nākotnes koka ēkas projekts, bet procesa gaitā Bono House ir attīstījusi projektēšanas sistēmu kopumā, kas integrē visas agile working un Virtual Design and Construction (VDC) priekšrocības. VDC tehnoloģija izmanto 3D BIM modeļus un citu informāciju, lai digitāli plānotu visus būvniecības projekta aspektus (izmaksu aplēses, plānošanu un riska pārvaldību). Tas nozīmē, ka ēkas projektēšanas visas stadijas ir savstarpēji integrētas tiešsaistes vidē un visas iesaistītās puses ir nepārtraukti informētas par katras puses darba procesiem un rezultātiem. Piemēram, energoefektivitāte ir aspekts, kuru no sava skatu punkta izvērtē katrs projektā iesaistītais speciālists, labāku rezultātu sasniegšanai konsultējoties ar speciālistiem no universitātes. Ja energoefektivitātes speciālisti saskaras ar zemu rādītāju signāliem kādā posmā, korekcijas ir iespējamas nekavējoties.

Strādājot pēc Agile un VDC metodes, projekta kvalitāte tiek neatsverami uzlabota, jo potenciālās kļūdas ir iespējams atklāt un novērst procesā pirms katras nākamās stadijas, tādējādi taupot laiku un naudu No šāda viedokļa skatoties, ieguvējs ir gan investors, gan attīstītājs, gan klients.

Nenoliedzami, nākotnes koka ēkas projekta attīstība sākotnēji nav ekonomiski izdevīgs biznesa pasākums, jo ir prasījis drosmīgas investīcijas, ko Bono House ir spējis veikt, pateicoties Bono Group saistīto uzņēmumu sasniegtajam rekordlielajam apgrozījumam pagājušajā gadā – 112 miljoni eiro.

Pateicoties zinātnes speciālistu iesaistei, esam pierādījuši, ka patiesu sinerģiju starp energoefektivitāti, biofīliju, holistiska dzīvesveida konceptu un ilgtspējīgu konceptu iespējams radīt, plānojot katru ēkas projektu individuāli. Tas nozīmē – lai vai cik attīstīts un atstrādāts nākotnē būtu Bono House koka mājas projekts, tas vienmēr ir un būs jāpielāgo ēkas atrašanās vietas specifikai un mājas iedzīvotāju dzīvesveidam. Produktu individualizācijas stratēgija no globālas tendences ir kļuvusi par realitāti.

Līdzīgi kā jebkura sadarbība, arī sadarbība starp uzņēmējdarbību un zinātni nav vienvirziena kustība. Visi iepriekšminētie ieguvumi attiecas uz biznesu, taču tikpat svarīgs aspekts ir zinātnes un izglītības resursa ieguvums un iespējas būt ciešā saiknē ar reālo biznesa vidi. Patiesi augstvērtīgi zinātņu doktori un speciālisti netop skolas solā un bibliotēkā. Pasaules pieredze jau sen ir pierādījusi universālos attīstības likumus – ka neatkarīgi no nozares izaugsme un jauni risinājumi ir iespējami tikai kustībā jeb procesā. Balanss atkal kļūst izšķirošs – ne tikai starp tehnoloģijām un cilvēcīgumu, bet arī starp plānošanu un darīšanu. Pierādījums tam ir arī vadošo uzņēmumu pētniecības un attīstības nodaļu strauji augošais pieprasījums pēc praktizējošiem zinātnes speciālistiem.

Mūsu sadarbības projekti paredz daudzpusīgu atbalstu akadēmisko un zinātnisko projektu un personāla kvalitātes celšanai. Tas iekļauj atbalstu zinātnes, pētniecības un inovāciju veicināšanā. Bono House mājas koncepts ir atvērts sadarbībai ar zinātniekiem, lai ieviestu jaunas, neprātīgas un inovatīvas idejas. Mēs ticam!

* Biofīlijas konceptā būtiskākā loma ir cilvēka saiknei ar dabu, kas, kā pierādīts pētījumos, labvēlīgi ietekmē ne vien cilvēka veselību, bet arī darbaspējas un citas jomas.